Przejdź do głównej części strony

INTERIA360

Nawigacja

W dniu 1.03.2016 serwis Interia360 zostanie zamknięty. Czytaj więcej >>

Franciszek - papież "z końca świata"

Autor: sofia

Słowa kluczowe: Franciszek I, Jorge Bergoglio, nowy papież, Watykan, konklawe, życiorys Franciszka I

Kardynałowie zgromadzenia na konklawe wybrali nowego papieża. Został nim kardynał Jorge Bergoglio, który przyjął imię Franciszek I.
Franciszek - nowy papież

Franciszek - nowy papież / fot. AFP

Kardynałowie dokonali wyboru w drugim dniu konklawe podczas piątego głosowania.

Słowa "Habemus papam" wygłosił protodiakon kardynał Jean Louis-Tauran.

Wierni z całego świata zgromadzeni na Placu Świętego Piotra w Rzymie gorąco powitali nowego papieża. 

Przybyli, aby otrzymać błogosławieństwo Urbi et Orbi od nowego najwyższego hierarchy Kościoła Katolickiego.

Franciszek pierwszy zwrócił się do wiernych w języku włoskim, powiedział: "Obowiązkiem konklawe jest wybranie nowego papieża, moi bracia wybrali mnie prawie z końca świata".

Rozpoczął od wspólnej modlitwy "Ojcze nasz" za byłego papieża Benedykta XVI. Następnie nawoływał do braterstwa i modlitwy za cały świat. Przed błogosławieństwem poprosił wiernych o modlitwę za siebie. Następnie udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Nowy papież pochodzi z Argentyny, arcybiskup Buenos Aires i tym samym Prymas Argentyny, kardynał Kościoła rzymskokatolickiego.

Życiorys nowego papieża

20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kardynał Antonio Quarracino; w czerwcu 1997 roku promowany na arcybiskupa-koadiutora tej archidiecezji, objął rządy 28 lutego roku następnego, po śmierci kardynała Quarracino. W listopadzie 1998 został jednocześnie ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie (bez własnego ordynariusza). Pełnił funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, w tym w sesji specjalnej poświęconej Kościołowi w Ameryce w listopadzie i grudniu 1997 roku. W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino. Kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II.

W latach 2005-2011 (dwie kadencje po trzy lata) był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny (Conferencia Episcopal Argentina) - Źródło Wikipedia

Przeczytano razy: 4731
Oceń tekst:
Twój głos został dodany
 

Ostatnio dodane

A gdyby tak nie zabierali Polakom 500zł na każde dziecko?A gdyby tak nie zabierali Polakom 500zł na każde dziecko?Rozwiązywanie problemu demograficznego w Polsce zaczęto od niewłaściwej strony. Żeby Program 500+ przyniósł fantastyczne efekty zamiast małej katastrofy, wystarczy zaprojektować całączytaj więcej

Dodatki


Wasze komentarze (10)

Dodaj komentarz

~ooko -

A MOJE ZDANIE JEST TAKIE - dretwialem -kiedy mi do glowy przyszla mysl - ze moga WYBRAC DZIWISZA !!! ZATEM NAJWYZSZEMU NIECH BEDA DZIEKI !!!! zas co do worka pokutnego [tego patnika franciszka ] zycze kosciolowi u nas TEGO SAMEGO I OPAMIETANIA SIE - przybrania tego pokutnego worka !!

~Alek -

super ,że jezuita i jeszcze na dodatek Franciszek. ucielesnienie mądrości ,miłości i dobroci. Ale porządku to chyba nie zrobi, bo musiał by zrobić wielu krzywdę

~precz z cenzurą! -

Jeśli ktoś ma prawo propagowania swojej religii, to niewierzący ma fundamentalne prawo kwestionowania jej. ... „Racjonalizm czyli ruch kulturalny dążący do przemiany współczesnego polskiego Ciemnogrodu w Światłogród".

~cenzuraWON! -

Protest przeciwko drastycznie zwiększającej się cenzurze w mediach. ... Precz z cenzurą - Żądamy PRAWDY i WOLNOŚCI SŁOWA w Polsce

~Mimi -

Czy To Pierwszy Papiez W Histori, Ktory Nie Jest Europenczykiem.

~uzupelnienie -

Jorge Mario Bergolio, obecnie papiez Franciszek I ( poprawnie Franciskus I) urodzil sie w Argentynie 17 grudnia 1936 roku i jest pochodzenia wloskiego. Jego poglady odnosnie rodziny i zwiazkow partnerskich, jak rowniez adopcji dzieci przez homoseksualistow sa konserwatywne, czyli takie same jak J.Ratzingera - zadne malzenstwa pomiedzy partnerami o tej samej plci jak i zadna adopcja dzieci przez takie pary. Ciekawe co sadzi o pedofilii ksiezy katolickich?