Przejdź do głównej części strony

INTERIA360

Nawigacja

W dniu 1.03.2016 serwis Interia360 zostanie zamknięty. Czytaj więcej >>

Generał Kukliński i szeregowy Jaruzelski

Autor: Piotr Cybulski (zredagowany przez: Magda Głowala-Habel)

Słowa kluczowe: dokumenty, bohater, Kukliński, stan wojenny, zbrodnie, kłamstwo, jaruzelski, prawda, IPN

Dziś znowu wracam do tematu prawdy, ale temat ten cały czas w Polsce deptany i na siłę chowany pod dywan, powraca do nas niczym bumerang i próbuje zwrócić na siebie naszą uwagę.
fot. W. Laski/Agencja SE/East News

fot. W. Laski/Agencja SE/East News

Rzekłbym nawet, że próbuje na cały głos wykrzyczeć nam do sumień wszystkie swoje racje. Ale kogo to dziś w Polsce obchodzi? Kto chce tej prawdy słuchać? Prawda w Polsce przyodziała się już we wdzianko ambiwalencji i co innego dla każdego znaczy. Dla jednych Kiszczak to morderca, dla innych "człowiek honoru". A ponoć, jak mawiają, prawda jest tylko jedna, czy jak twierdził ks. Tischner - są trzy prawdy: cała prawda, święta prawda i g… prawda.

I tak się składa, że najbardziej obowiązująca w naszym kraju jest ta trzecia. A piszę to w odniesieniu do gorących jeszcze informacji z Instytutu Pamięci Narodowej, który jeszcze w grudniu opublikuje zapis rozmowy generała Jaruzelskiego z głównym dowódcą wojsk Układu Warszawskiego, Wiktorem Kulikowem.

Przez tyle lat próbowano zbrodnie stanu wojennego usprawiedliwiać na tysiące sposobów, od argumentów przystępnych, bo trudnych do podważenia po całkowicie absurdalne, bo szyte zbyt grubymi nićmi pseudo-retoryki. Ostatecznie ostał się tylko ten argument, że Jaruzelski musiał wprowadzić stan wojenny, bo inaczej wkroczyliby Rosjanie. Z biegiem czasu pomału opadała jednak kurtyna wiarygodności z tego argumentu, gdy okazało się, iż Rosjanie nie tylko nie zamierzali wkroczyć do Polski, ale że to wręcz Jaruzelski, prawie na kolanach, błagał ich o wkroczenie i interwencję.

Opublikowanie demaskatorskiego dokumentu zawdzięczamy Dariuszowi Jabłońskiemu, reżyserowi m. in. "Gier wojennych", filmu dokumentalnego o płk. Ryszardzie Kuklińskim. Dokument ten, to zapis rozmowy sporządzony przez adiutanta Kulikowa, generała Anoszkina. Wyczytać tam można jak to generał Jaruzelski próbuje przedstawić swojemu rozmówcy sytuację polityczną w czarnych barwach, wręcz przewiduje brutalną napaść buntujących się robotników na działaczy partyjnych, jakoby mieli oni zacząć "dewastować komitety partyjne".

Jaruzelski okazał się nie tylko zbrodniarzem wobec własnego narodu, okazał się też zwykłym kłamcą i łgarzem. Ktoś taki nie jest godny noszenia munduru polskiego żołnierza i całe szczęście, że jak dane nam jest oglądać Jaruzelskiego w TV, to jest on w garniturze, inaczej wielu porządnych Polaków krew by zalała po samą brodę. Ale taki człowiek nie jest godny noszenia także stopnia generalskiego, bo generał powinien być przykładem dla innych żołnierzy. Jaki przykład daje Jaruzelski? Strzelania do swoich i łgania w żywe oczy?

A już będzie o jednego emerytowanego generała mniej w polskim wojsku, to wtedy pośmiertnie można na ten zaszczytny stopień awansować płk. Ryszarda Kuklińskiego. Jeśli już kogoś mamy naśladować, to lepiej za wzór mieć oficera, który z godnością potrafił narazić się na miano zdrajcy, by ratować cywilizację zachodnią, także Polskę, niż oficera, który bez żadnych skrupułów krwią własnych rodaków, chciał podlewać więdnący chwast komunizmu i ratować go przed upadkiem, czyli de facto ratować siebie kosztem życia innych. Tak postępuje żołnierz?

Przeczytano razy: 5393
Oceń tekst:
Twój głos został dodany
 

Ostatnio dodane

Robert Ćwikliński - zwykły człowiek o niezwykłym sercuRobert Ćwikliński - zwykły człowiek o niezwykłym sercuRobert Ćwikliński, urodzony w stolicy polskiej piosenki – Opolu, z wykształcenia informatyk, obecnie student Wychowania Fizycznego. Aktywnie spędza czas - piłka, rower i góry. Kibic, któryczytaj więcej

Dodatki


Wasze komentarze (154)

Dodaj komentarz

~Kalimach II -

1) Zniszczyć gospodarkę, czego się nie da - wyprzedać. Cel : Pozwoli zrealizować wszystkie poniższe punkty. 2) Pozbawić Polaków majątków i pracy. Cel : Zamknięcie buzi Polakom, niech żyją w niepewności, ciesząc się z tego co mają. 3) Zniszczyć służbę zdrowia - tak aby chory Polak nie był w stanie się wyleczyć. Cel: Chorzy i słabi są nikomu nie potrzebni a obciążają tylko budżet. 4) Rozwiązać armię - pozostawiając tylko coś na jej kształt. Cel: Pierwszy etep zniszczenia państwowości. 5) Tych Polaków, którzy w bezczelny sposób pomimo wszystko dotrwają do emerytury, wykończyć pracą, tak, aby idąc na emeryturę (po 65-70 roku życia) trafiali od razu na cmentarz. Cel: Zagarnięcie zgromadzonego majątku. Tyle mamy teraz. Zobaczymy co będzie dalej. Napisałem to od siebie, obserwując od 35 lat naszą rzeczywistość. To są wnioski wyciągniete na zasadzie odwrotnej logiki (skutek - przyczyna). Ukryte cele można odgadnąć, oglądając skutni czyjejś działalności. Rodakom życzę miłych przemyśleń.

~kk11 -

Prawda jest taka ze gdyby Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego to w Polsce rozpoczęły by się rozboje rabunki państwo nad niczym nie panowało byle pijak w zakładzie krzyczał strajk bo drugiego pijaka chcieli zwolnić wszystko stało niczego nie było bo wszyscy strajkowali a to ze butów nie ma a mięsa ale te same zakłady stały bo strajk sama solidarność przestała nad tym panować a co do ruskich to kto by im zabronił robić co chcieli jeżeli ich wojska były tu tej na miejscu i kamieniami ich byśmy nie pokonali a sprzętu mieli w brud i to naprawdę dobrego a ich wojska desantowe były jednymi z najlepszych a nawet jeżeli zapewniali ze nie wejdą to kto przy zdrowych zmysłach pozwoliłby sobie tworzyć wyspę w środku swego imperium Kuba do dziś jest Sołą w oku ameryki Jaruzelski nas ocalił ludzie trzeźwo myślący to wiedza a kuklinski wystawił nas na łatwy cel wczesnemu wrogowi zresztą teraz tez niczego od tych przyjaciół nie zyskujemy

~filipinek -

sparaliżowanej gospodarki było wtedy skończenie ze strajkami. Jak to można było zrobić? Tylko tak, jak zrobił to Generał. Już tylko to w zupełności usprawiedliwia Jaruzelskiego!

~JAROSLAW -

WG OBOWIĄZUJĄCEGO WTEDY PRAWA - BYŁ ZDRAJCĄ, NATOMIAST JARUZELSKI , JEŻELI SĄ NA TO DOWODY - TO TYLKO KŁAMCA. WTEDY NIE MOŻNA BYŁO ZDERADZIĆ POLSKI W KONTAKTACH Z WIELKIM (TFU) BRATEM. ZRESZTĄ HISTORYCY NIECH TO OCENIAJĄ, MY MAMY INNE SPRAWY WAŻNIEJSZE.

~grzybek -

prywatną korzyścią tylko dobrem ogółu są samotni i nierozumiani przez współczesnych.To taka samoobrona pozostałych,bo jak powiedział Jaruzelski"jeśli Kukliński był bohaterem to kim była reszta?" Logika daje tylko jedną odpowiedź.

~Jacek -

Jeżeli zapiski Kulikowa są prawdziwe, to moim zdaniem również inaczej należy widzieć niektóre działania Kuklińskiego: w jaki sposób jego działania zapobiegły interwencji radzieckiej w Polsce, skoro ZSRR nie chciało wkraczać? Co do jego ew. zasług, to były to na pewno zasługi dla USA. Natomiast zasługi dla Polski i Polaków? Bardzo dyskusyjna sprawa.

~realista -

chwalmy zdrajców i złodziei OTO POLSKA WŁAŚNIE

~BLACK_ASH -

masz rację chłopie, na pohybel czerwonym i różowym! Mnie najbardziej wkurza gdy lewacy bredzą o honorze, czyli o rzeczy im nieznanej. Dlatego ja też szanuję Kuklińskiego czy "zdrajców" z WiN, NZS, AK a nie psy ZSRRu z LWP czy NKWD. Gdyby nie stan wojenny, Polska nawet 5 lat wcześniej by zaczęła marsz ku normalności. Ominęłyby nas kryzys i tak wielka hiperinflacja, bo szybciej zaczęły by się reformy. Dla upartych i niedowidzących prawdę: W Reykiaviku w 1985 na spotkaniu Regan nastraszył Gorbaczowa i ten zgodził się nie ingerować w sprawy europy środkowej, podpisali dokument o tym. Gdyby nie było stanu wojennego w 1985/6 komuna sama by się rozpadła. Stan wojenny obrócił kota ogonem i ten burdel ciągnął się do 1990 gdy komuna się rozpadła wszędzie a my jeszcze mieliśmy pecha = OKRĄGŁY zdradziecki STÓŁ, przy którym się uwłaszczyła komuna i obtłuściła gotówką Balcerowicza z drukarni NBP. PS. Komuniści nie mają pojęcia o uczciwym biznesie, są kanaliami, jak więc tyle firm jest zarządzanych przez takie siermiężne miernoty, skąd oni wzięli kasę na rozruch no - odpowiedź jest jasna!

~Oficer WP -

O wkroczenie armii radzieckiej? Na terenie polski stacjonowało 650tys radzieckich zołnierzy a w sąsiednim obwodzie kalingradzkim nastepne 750tys, po co mieli wkraczac skoro byli? I na dodatek na rozliczeniu WOJENNYM od 1939r do 1989r kiedy to Lech Wałęsa podpisał dokument zwany traktatem granicznym kończacym jednoczesnie konflikt zbrojny z !939r, taka paplanina jak twój artykulik to tylko paszkwil nic wiecej.

~masss -

jakoś nie widzę różnicy między kuklinowskim,jaruzelem i panem... jeden poziom "bohaterstwa"