Przejdź do głównej części strony

INTERIA360

Nawigacja

W dniu 1.03.2016 serwis Interia360 zostanie zamknięty. Czytaj więcej >>

1 sierpnia 1944 godzina 17.00 - nie zapomnij o tych co polegli na Polskę wolną dumną i niepodległą

Autor: Andrzej Przybylski (zredagowany przez: Magda Głowala-Habel)

Słowa kluczowe: Powstanie Warszawskie, rocznica powstania, walka narodu Polskiego

W dniu 1 sierpnia jak co roku przypada rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego największego zrywu militarnego uciemiężonej ludności przeciwko okupantowi Niemieckiemu w czasie II wojny światowej. NIE ZAPOMNIJ O TYM DNIU.
Dziś o 17.00 zatrzymaj się gdziekolwiek będziesz

Dziś o 17.00 zatrzymaj się gdziekolwiek będziesz / fot. Andrzej Przybylski

W historii naszego narodu istnieją fakty i zdarzenia wzbudzające podziw ale i kontrowersje historyczne, takim jest  niewątpliwie Powstanie Warszawskie. Przyczyny jego powstania oraz sam przebieg był i jest wielokrotnie wykorzystywany do celów politycznych. W czasach gdy Polska była krajem niedemokratycznym ośmieszano wszystkie działania zbrojne nie związane ze Związkiem Radzieckim. Wręcz spłycano sam fakt jego wybuchu i heroicznej walki o wolność kraju.

Nawet dzisiaj gdy nasz kraj jest państwem demokratycznym a historycy i sam IPN wyjaśnił wszelkie okoliczności i zdarzenia związane z wybuchem i przebiegiem Powstania Warszawskiego w mediach i internecie można zaobserwować wszechobecną ironię a nawet złośliwe komentarze związane z Powstaniem Warszawskim.

Wielu, tych którzy negację czegokolwiek widzą jako swój styl życia, bez względu na poglądy polityczne oraz wielu tych z "poprzedniej epoki" widzi Powstanie Warszawskie jako pasmo klęski militarnej i politycznej. Walki nikomu niepotrzebnej w wyniku której zginął kwiat narodu Polskiego.

O samym Powstaniu Warszawskim napisano wiele w kraju i za granicą, nakręcono też kilka  znanych filmów przypomnę  np. film w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1957. " Kanał" czy 'Kolumbowie. Rocznik 20 " itp. W  dalszym ciągu na ten temat toczą się dyskusje nie tylko o samym powstaniu ale o okolicznościach, które do niego doprowadziły, jego przebiegu i zakończeniu. Należy zauważyć, że dyskutanci to przeważnie osoby które z racji wieku w tym powstaniu brać nie mogli. Ich wiedza przeważnie ograniczona jest o przekazy książkowe lub wręcz  związane z uwarunkowaniami politycznymi.

W moich wspomnieniach z lat młodości głównie z lat 60 tych pamiętam jak na wielogodzinnych spacerach po śluzach w Bydgoszczy mój śp. dziadek oficer II RP, kawalerzysta bohater walk 1939 r. kawaler krzyża Virtuti Militari wraz ze swoimi kolegami z AK - uczestnikami walk w Powstaniu Warszawskim opowiadali jak bardzo pragnęli pomścić Obozy Koncentracyjne, Pawiak, rozstrzeliwania,  upodlenie i tortury na dumnym Polskim narodzie. Nikt wówczas, jak pamiętam z opowiadań, nie patrzył na politykę walka ze znienawidzonym mordercą i okupantem była celem samym w sobie. AL ramie w ramię walczyło z AK na barykadach Warszawy. Nie szczędzono krwi dzieci i dorosłych. Każde zwycięstwo nad okupantem było świętem. Każde takie święto to była wolna Polska.

Walczyli  Warszawiacy i inni spoza stolicy oddając swoje życie w imię wolności w imię zachowania godności i dumy całego narodu Polskiego. Taka była prawda. Tak opowiadali uczestnicy tych walk zwykli żołnierze jak i dowódcy oddziałów powstańczych. Pamiętam ich wspomnienia, jak żywiołowo o tym opowiadali. Później po upadku powstania za przelaną krew za heroizm za nieopisane wręcz bohaterstwo doznali krzywd jeszcze większych bo od Polaków, którzy niejednokrotnie ich zdradzili przechodząc na stronę komunistyczną.

Ci co wtedy skazywali  powstańców na poniewierkę, więzienia i śmierć, bo "mieli czelność być Polakami  i walczyć o kraj wolny i niepodległy" oraz ich poplecznicy później tworzyli o nich zakłamaną historię. I tak  niestety jest jak mniemam do chwili obecnej.

W wielu miastach młodzież nastawiona patriotycznie rozdaje ulotki przypominające o pamięci i szacunku dla tych którzy oddali swoje życie w imię wolności w imię Polski.

W dniu 1 sierpnia o godzinie 17.00 w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddajmy zatem cześć tym którzy polegli za swój kraj za Polskę.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Przeczytano razy: 1395
Oceń tekst:
Twój głos został dodany
 

Ostatnio dodane

W Szczecinie burza w kosmicznych oparach. Czyli co?W Szczecinie burza w kosmicznych oparach. Czyli co?Zza Lasu Arkońskiego dochodziły pomruki nadchodzącej burzy. To zwykle znak, że zdarzy się coś niezwyklego, w tym i tak niezwykłym mieście. Grodzie Gryfa. Oto opowieśc anonimowego świadkaczytaj więcej

Dodatki

TOP 5 - NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE


Wasze komentarze (14)

Dodaj komentarz

~milka -

Autorze dobrze opisany problem w postać apelu o pamięć i szacunek. A rozważania teoretyczne na temat PW niech czyni IPN oraz historycy

~kaktus -

Powaga i szacunek dobrze się to czyta.

~witek -

Kto nie szanuje wartości swego narodu nie szanuje siebie Powstanie Warszawskie zwyciężyło bohaterstwem i pamięcią na wsze czasy póki Polska będzie a w niej Polacy. Pochylam się nad bohaterami swego narodu

~A. -

Mam 40 lat,od wielu lat przeżywam mocno kolejną rocznicę Powstania.Nie jestem Warszawianką, ale mam ogromny szacunek dla TYCH, którzy zgninęli za Warszawę i za Polskę.Nie mieści mi się w głowie brak szacunku dla WSZYSTKICH poległych i dla tych wydarzeń które miały miejsce 69 lat temu.Ja będę pamiętać.Szkoda tylko że już nie ma podobnych wspaniałych ludzi jak w tamtych czasach.Bohaterowie !!!cześć Waszej pamięci!!

~historyk -

Dnia 30 lipca 1944 roku w godzinach; 15.00, 20.55, 21.55, i 23.00 radiostacja im. Tadeusza Kościuszki wyemitowała czterokrotnie komunikaty nawołujące ludność Warszawy do powstania przeciw Niemcom. Komunikat ten był powtórzeniem nadanej dnia 29 lipca przez radio moskiewskie audycji Związku Patriotów Polskich o zbliżonej treści. „Warszawa drży w posadach od ryku dział. Wojska radzieckie nacierają gwałtownie i zbliżają się do Pragi. Nadchodzą, aby przynieść nam wolność. Niemcy wyparci z Pragi będą usiłowali bronić się w Warszawie. Zechcą zniszczyć wszystko. W Białymstoku burzyli wszystko przez sześć dni. Wymordowali tysiące naszych braci. Uczyńmy, co tylko w naszej mocy, by nie zdołali powtórzyć tego samego w Warszawie. Ludu Warszawy! Do broni! Niech cała ludność stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców! Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych. Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę. Przysyłajcie wiadomości, pokazujcie drogi. Milion ludności Warszawy niech stanie się milionem żołnierzy, którzy wypędzą niemieckich najeźdźców i zdobędą wolność.

~kibic nie kibol -

Szacun autorze !

~partyzant -

Pochodzę z Warszawy od dziada pradziada cala moja rodzina walczyła w PW wielu z nich zginęło jako bohaterzy na barykadach. Powstanie i tak by wybuchło nawet bez rozkazu o jego wywołaniu. Ludzie wtedy mieli dość morderstw, bicia, tortur, zastraszania przelało się bunt i chęć odwetu za krzywdy za Polskę były silniejsze. TAK WTEDY BYŁO. Łatwo oceniać Powstanie przez tych co nie mają o nim pojęcia lub jego wrogów.

~didi -

Tak autorze masz całkowitą rację oddać hołd swoim bohaterom narodowym to nie tylko powinność to obowiązek prawdziwego Polaka.

~zygi -

Czerwoni i Hitlerowcy chcieli wybić AK i Powstańców ale im się nie udało stąd fałszowanie przez nich historii i obecnego ataku przez komunistów i ichpoplecznikow.

~Polak mały -

AK i Powstanie Warszawskie, Solidarność i Jan Paweł II to duma i świętość Polski i Polaków. Chwała bohaterom walk 1944 r. Na pohybel ich wrogom komunistom, lewakom i temu typu pomiotłom !