Przejdź do głównej części strony

INTERIA360

Nawigacja

W dniu 1.03.2016 serwis Interia360 zostanie zamknięty. Czytaj więcej >>

Czy oczy są zwierciadłem duszy?

Autor: Łukasz Gortal (zredagowany przez: zuzka)

Słowa kluczowe: Kraków, Miechów, Oczy, dusza, siła

Mówi się, że oczy są "zwierciadłem duszy" lub "w oczach tkwi siła duszy". Czy to prawda? Czy człowiek może odczytać z oczu jaka jest druga osoba? O czym myśli?
fot. calebmedia/Stock.Xchng

fot. calebmedia/Stock.Xchng

Oczy. Zwykły narząd wzroku. Są małe, duże, migdałowate, wystające itp. Jednak skądś musiały się wziąć te powiedzenia. Ale skąd?

Pierwsze wrażenie

Spotykając drugą osobą czy mijając ją na ulicy, najpierw następuje kontakt wzrokowy, krótki czy dłuższy, zależy od sytuacji. Odczuwamy wtedy szereg różnych emocji: strachu, podniecenia, smutku czy radości itp. Dzięki nim możemy odczytać, co osoba myśli w danej chwili, albo jak na nas reaguje.

"Mowa" oczu

Na pewno wiele osób zgodzi się ze mną, że oprócz słów, gestów czy mimiki twarzy, ludzie porozumiewają się za pomocą spojrzenia. Jest to swoisty język, ponieważ człowiek, choć stara się i próbuje ukryć pewne emocje związane z jego osobą, używając słów czy gestów, to jego oczy w takich chwilach nie kłamią. Choć na twarzy widnieje uśmiech, w oczach można zobaczyć smutek czy żal, który go dręczy.

Co można wyczytać z oczu?

Wszystko. Oczy błyszczące, mówiące "Tak, dzisiaj mam dobry dzień", oznaczają radość, chęć zabawy, natomiast oczy matowe - smutek. Wzrok utkwiony na nadawcy słów, oznacza zainteresowanie, chęć konwersacji na dany temat, oczy wpatrzone w nadawcę, ale w taki sposób, gdyby jego tutaj nie było, wychodzące poza jakieś granice - zamyślenie lub wspomnienia do czegoś, najczęściej smutnego. Krótkie spojrzenia, najczęściej  na płeć przeciwną, mogą oznaczać że po prostu podobamy się tej osobie fizycznie. Oczy szeroko otwarte mogą oznaczać zaskoczenie, radość, mówią "Wow! Super" albo "Tak! Nie wiedziałem!" itp. Wzrok zmrużony najczęściej oznacza agresje, ale może też oznaczać zmęczenie lub smutek.

Czy można poznać człowieka po spojrzeniu?

Tak. W "oczach tkwi siła duszy". Można zobaczyć, jaka dana osoba jest. Czy jest radosna czy smutna. O czym myśli i czego pragnie. Wydaje mi się, że wystarczy chwila, krótki ułamek sekundy, aby dowiedzieć się o osobie więcej, niż ta przypuszcza.

W oczach tkwi siła, moc, w oczach możemy znaleźć to „coś". Oczy łączą ludzi w rozmowie, miłości czy smutku. Oczy są magiczną rzeczą, której tajemnicy tak do końca nie da się rozszyfrować... 

Przeczytano razy: 6386
Oceń tekst:
Twój głos został dodany
 

Ostatnio dodane

Niewygodne związki Komorowskiego w sprawie SumlińskiegoNiewygodne związki Komorowskiego w sprawie SumlińskiegoJaki jest wizerunek byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego po uniewinnieniu Romualda Szeremietiewa już pisałem. Warto jednak ten obraz uzupełnić o jeszcze jeden fragment. Sprawączytaj więcej

Dodatki


Wasze komentarze (7)

Dodaj komentarz

~Makosia -

ciekawy artykuł, tylko szkoda, że taki krótki :) warto zaznaczyć, że większość młodych ludzi ma błyszczące oczy, bo nie są doświadczeni przez życie.. co innego ze starszymi. pozdrawiam.

~Sława ! Sława ! -

U schyłku XI w. Szczecinianie mieli oświadczyć biskupowi ... U schyłku XI w. Szczecinianie mieli oświadczyć biskupowi Ottonowi Mistelbachowi: "U was, chrześcijan, pełno jest łotrów i złodziei; u was ucina się ludziom ręce i nogi, wyłupuje oczy, torturuje w więzieniach; u nas, pogan, tego wszystkiego nie ma, toteż nie chcemy takiej religii! U was księża dziesięciny biorą, nasi kapłani zaś utrzymują się, jak my wszyscy, pracą własnych rąk" (Żywot świętego Ottona). Stąd też akcja chrystianizacyjna na Pomorzu spotykała się z gwałtowną reakcją Ja 22:57:22 Jak podają niemieckie roczniki: "Po śmierci Mieszka II w Polsce całkowicie wyginęło chrześcijaństwo". Ostateczne zduszenie powstania zostało dokonane przez wydobytego z klasztoru Kazimierza Mnicha, zwanego też Odnowicielem. Był on synem Mieszka II i Niemki Rychezy. Chrześcijaństwo w Polsce przywraca się więc przez siły zewnętrzne. Przez papieża i cesarza, mieczami wojska niemieckiego. Podjęta wówczas zmasowana akcja niszczenia pogańskich ośrodków kultowych tudzież nowopowstałych świątyń rodzimowierczych oraz posągów — konsekwentnie pogrążają polskie „pogaństwo". Ja 23:04:00 Słowiańskie wystąpienia antykościelne Autor tekstu: Mariusz Agnosiewicz racjonalista.pl

~atalanta -

znalezione w necie... *Czy oczy są zwierciadłem duszy?* Uwierz w siebie, bo prawdziwe piękno jest w duszy, a ona potrafi serce każdego poruszyć. Zewnętrzne piękno szybko przemija, bo fascynacja to tylko chwila. Piękno duszy to jest prawdziwa siła więc spójrz kochany głęboko w moje zielone oczy. Zobacz tęczę i most po którym dusza ma kroczy i kochając zadaj sobie pytanie... Czy oczy są zwierciadłem duszy?... ...a teraz pocałuj mnie namiętnie i odpowiedz na nie... Napisany 2007.06.10 Autor: SUN7 z 12 poziomów kobieta.pl

~out_of_touch -

...definitywnie. Dodam, że błyszczące oczy mogą oznaczać zarówno radość, ale też smutek, cierpnienie, ból, bo czy to nie szklane oczy zdradzają nasz płacz?

~WIT -

Nawet jak sie usmiecham to i tak w moich oczach jest wyczekiwanie i smutek. Nie trzeba dluzszego artykulu. Powiedziales juz wszystko.

~Ania -

Bardzo ciekawy artykuł, aczkolwiek fajnie by było gdyby był troszke dłuższy :)