Przejdź do głównej części strony

INTERIA360

Nawigacja

W dniu 1.03.2016 serwis Interia360 zostanie zamknięty. Czytaj więcej >>

"Kamienie na szaniec" [recenzja filmowa]

Autor: Henryk Janusz Olkiewicz (zredagowany przez: Zielonooka)

Słowa kluczowe: zhp, Szare Szeregi'', Robert Gliński, Paweł Edelman, Kamienie na szaniec

Młodzieńczość - romantyzm - bohaterstwo - wojenna miłość - okupacyjny dramat - film z najwyższej polskiej półki kinematograficznej... To najkrótsza filmowa recenzja "Kamieni na szaniec’".
Główni bohaterowie "Kamieni na szaniec": Marcel Sabat (Zośka), Tomasz Ziętek (Rudy) i Kamil Szeptycki (Alek).

Główni bohaterowie "Kamieni na szaniec": Marcel Sabat (Zośka), Tomasz Ziętek (Rudy) i Kamil Szeptycki (Alek). / Materiały prasowe

,,Kamienie na szaniec’’ - nie jest straconą okazją na doskonały polski film, jak charakteryzują go niektórzy recenzenci. Moim zdaniem, film w reżyserii Roberta Glińskiego jest jednym z najlepszych polskich filmów ostatnich lat w kategorii dramatu wojennego.

W mojej ocenie, w skali punktów od 1 do 10 ,,Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego i scenariuszu Dominika W. Rettingera oraz Wojciecha Pałysa winien otrzymać notę 9 punktów.

Po raz pierwszy od wielu już lat widziałem, żeby na polskim filmie widzowie, w tym gimnazjaliści, licealiści i dorośli, a po jego zakończeniu jeszcze przez dosłownie pięć minut po ostatnich kadrach byli „wbici” w kinowe fotele.

Nie zgodzę się także z tymi recenzjami, których autorzy zarzucają reżyserowi pokazywanie scen erotycznych, czy brak odwzorowania książki ,,Kamienie na szaniec’’ Aleksandra Kamińskiego, a ich ,,odcinanie’’ się od filmu, jako nieodzwierciedlającego tamtych lat walki z okupantem uważam za bezzasadne.

Moim zdaniem, negatywne recenzje filmu ,,Kamienie na szaniec” mogą wydawać tylko osoby, które chciałyby, aby okres hitlerowskiej okupacji był opisywane jedynie w barwach patosu, w którym żyli spiżowi bohaterowie opanowani żądzą walki o wolność Polski. Gdzie obok dramatu wojennej okupacji nikt nie myślał o miłości i codziennym życiu.

Jedynie, jakie mam zastrzeżenie, to uważam, że z uwagi na realistyczność gestapowskich scen przesłuchań (takie metody stosowali gestapowcy) film powinien jednak mieć ograniczenie wiekowe, czyli od wieku licealnego, bo to właśnie w szkołach ponadgimnazjalnych ,,Kamienie na szaniec” są obowiązkową lekturą, którą można doskonale i ze zrozumieniem skonfrontować z filmem Roberta Glińskiego.

Czy młodzież poniżej wieku ponadgimnazjalnego w pełni zrozumie pokazane sceny i ich dramat?

Czy to nie jest tak, jak w przypadku organizowania przez szkoły wycieczek dla szkół podstawowych czy gimnazjalnych do hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu, miejsca kaźni wielu milionów ludzi, różnej narodowości?

Szkolna młodzież w wieku poniżej szkół średnich niestety niewiele rozumie, a ich zachowania są potem krytykowane przez dorosłych, którzy nie myślą, że zapoznawanie się z historią i przeszłością powinien być wyznaczony poziomem dojrzałości dzieci i młodzieży.

Powracając do recenzowanego przeze mnie filmu należy podkreślić doskonałe oddanie książki A. Kamińskiego, dbałość o scenografię i grę aktorską wszystkich występujących aktorów, a w szczególności tych młodych aktorów, grających główne role w ,,Kamieniach na szaniec”

Pamiętajmy, że ci aktorzy, to młodzi ludzie, nieznający realiów tamtych okupacyjnych lat, a w wielu przypadkach, także ich rodzice nie znali tej czarnej i strasznej przeszłości w historii Polski i Polaków. A jednak potrafili oni się wspaniale wcielić w role bohaterskich harcerzy „Szarych Szeregów”.

Harcerzy o ,,gorących głowach”, sercach pełnych miłości, przyjaźni, patriotyzmu i bohaterstwa, o którym bohaterowie tamtych wojennych lat nie myśleli, nawet w chwilach oddawania Ojczyźnie to co mieli najcenniejszego, czyli życia.

Film w sposób doskonały pokazał, w jak szybkim tempie młodzi ludzie, maturzyści rocznik 1939 r. musieli dojrzeć i jak wydorośleli.

Pod tym względem najbardziej oddaje to scena po śmierci ,,Rudego”, kiedy jego matka chce rozmawiać z ,,Zośką’’, nie jako przyjacielem jej zakatowanego syna, ale z jego dowódcą.

Z drugiej strony Robert Gliński przepięknie pokazał, że ci młodzi ludzie tamtych lat byli świadomi, że w toczącej się walce o wolną Polskę byli tylko, albo aż tylko ,,kamieniami rzucanymi przez Boga na szaniec”, bo zgodnie z wierszem Juliusza Słowackiego zatytułowanym ,,Testament mój”: ,,Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei, a kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, niczym kamienie przez Boga rzucane na szaniec”, harcerze "Szarych Szeregów", początkowo prowadzący działania dywersyjne, bez użycia broni stali się pełnoprawnymi żołnierzami Armii Krajowej, stając w pierwszej linii walki z hitlerowskim okupantem.

I tu nasuwa mi się dodatkowa dygresja.

Otóż bardzo dobrze Robert Gliński pokazał, że nawet w okresie walki z hitlerowskim okupantem pokolenie ,,starszych’’ wcale tak chętnie nie chciało przyjąć współpracy młodych ludzi z kręgów Związku Harcerstwa Polskiego, bo o ile znam literaturę dotycząca tamtych lat, ten opór starszych wobec przyjęcia młodych ludzi w szeregi walczących zbrojnie z okupantem był nie tylko w stosunku do ,,Szarych Szeregów’’.

Po prostu starsi bali się młodzieńczej fantazji, może i czasem ich lekkomyślności, ale być może strachu o swoje dzieci, bo przecież w filmie pokazano, że w podziemnej walce z hitlerowskim najeźdźcą walczyli członkowie całych rodzin, z czego niekoniecznie zdawali oni sobie sprawę, bo konspiracja była w tamtych latach walki o wolną Polskę bardzo głęboka.

I dla podsumowania: film został wyprodukowany przez Monolith Films, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, nominowany do Oskara za zdjęcia do filmu ,,Pianista’’. Główne role zagrali: Marcel Sabat -,,Zośka’’; Tomasz Ziętek -,,Rudy’’; Kamil Szeptycki– ,,Alek’’.

Ten film polecam bardzo i proszę przyszłych widzów - nie słuchajcie negatywnych recenzji o tym filmie - naprawdę nie warto!

Za to nie tylko warto, ale trzeba ten film zobaczyć!

Przeczytano razy: 6080
Oceń tekst:
Twój głos został dodany
 

Ostatnio dodane

KOD – a co to takiego jest?KOD – a co to takiego jest?Na polskiej scenie politycznej powstało nowe zjawisko pod nazwą Komitet Obrony Demokracji - co to takiego jest ? postaram się ten temat przybliżyć.czytaj więcej

Dodatki

TOP 5 - NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE


Wasze komentarze (42)

Dodaj komentarz

~Janusz -

Jak na razie nie interesuje mnie recenzja.Interesuje mnie ogladalnosc tego filmu,bo jak czytam to tak jak za PRL--u zmusza sie uczni do ogladania tego filmu,mam nadzieje przeczytac w koncu ilu widzow juz obejrzalo ten film.Wylaczajac z tego uczni ktorzy obowiazkowo musza to ogladac.

~kiki -

AKCJA POD ARSENALEM.......BAJKA..... KAMIENIE NA SZANIEC MOZNA OBEJZEC ALE NIE ZACHWYCA......W AKCJI BYL KLIMAT TU TEGO BRAKUJE

~Jojo -

Przeciągane sceny........... 2 niemców w szoferce, 2 niemców na pace, 15 strzelających do nich przez kwadrans i wszyscy niemcy żywi. Idioci te harcerzyki..... denny film

~janosik -

SZMIRA nastepna po Walesie

~apoco -

To jest lektura w gimnazjum, człowieku.

~puknijcie sie -

Poderwanie ludzi do powstania, chwytania za broń, a najeźdźca wszystkich wybije. O to im chodzi? tak samo jak wielu straciło niepotrzebnie życie podczas Powstania Warszawskiego

~ckm -

Film nie najlepszy, obejrzeć można odłożyć na półkę niech się kurzy. Ale Pana recenzja...to archaiczne słowotwórstwo, frazowanie, gdzie Pan się uczył pisać po polsku? i co to są ci hitlerowscy najeźdźcy? bo ja cały czas jestem przeświadczony że Polskę okupowali Niemcy a nie jacyś antyczni hitlerowcy ale może coś mnie ominęło np propagandowa nowomowa uninoeuropejska?

~Ave -

Co to za bełkot? Nie mam na myśli filmu,tylko tę pożal się Boże, "recenzję". Jak można tak pisać i mieć się za dziennikarza? Przecież tu ani ładu ani składu. Niegramatycznie,niestylistycznie...brak słów.

~kinsiorrr -

Film bardzo fajny. Jeszcze nigdy nie byłam tak wpatrzona w ekran. Jedyne co mi sie nie podobało, to stanowczo za mało Alka. W filmie głównymi bohaterami są tylko Zośka i Rudy, a Alka odsunieto na drugi plan. Film odbiega też od treści lektury, ale mimo to bardzo mi sie podobał : D

~wiki -

żaden film nie zastąpi i nie odda tego co książka,film jakikolwiek zawsze będzie gorszy, no a w tym przypadku kinom kasę nabiją szkoły które obowiązkowo będą chodzić