Przejdź do głównej części strony

INTERIA360

Nawigacja

W dniu 1.03.2016 serwis Interia360 zostanie zamknięty. Czytaj więcej >>

Z tyłu liceum, z przodu muzeum - czyli jak starzeć się z godnością?

Autor: Weronika Chlebowska (zredagowany przez: Magda Głowala-Habel)

Słowa kluczowe: starość, młodość, cera, zdrowie, zmarszczki, odchudzanie, pielęgnacja, Kondycja, uroda

Telewizja bombarduje nas kultem młodości, która jest współczesnym synonimem piękna. "To nie jest kraj dla starych ludzi"...? Szkopuł w tym, że w dzisiejszej rzeczywistości wszyscy, którzy mają więcej niż dwadzieścia parę lat powinni stać nad grobem.
fot. V. Koutsothanasi/Stock.Xchng

fot. V. Koutsothanasi/Stock.Xchng

Upływ czasu jest nieubłagany. Masz dwadzieścia lat - kwitniesz. Zbliżasz się do trzydziestki - skóra nie jest już taka promienna, jak kiedyś, kupujesz pierwszy krem przeciwzmarszczkowy...

Czterdziestka - jeszcze gorzej...

A tymczasem telewizja bombarduje nas kultem młodości, która jest współczesnym synonimem piękna. "To nie jest kraj dla starych ludzi"...? Szkopuł w tym, że w dzisiejszej rzeczywistości wszyscy, którzy mają więcej niż dwadzieścia parę lat powinni stać nad grobem. Kulturowe wzorce naszej cywilizacji nakazują zachowywać młodzieńczy wygląd niezależnie od wieku, co szczególnie dotyczy kobiet, które jeśli chcą być piękne, powinny przypominać aktorki z pierwszych stron gazet. Te najmłodsze, lub "najlepiej zakonserwowane".

- To prawda, że dziś każda kobieta pragnie wyglądać jak gwiazda, jak wzorce z telewizji. Prawdą też jest, że kobieta po trzydziestce traktowana jest jako gorszy sort. W tym wieku również zaczyna się psychoza w związku z zachowaniem młodości... - opowiada Kamila, trzydziestolatka i psycholożka w jednej osobie - Nie ominęło to także i mnie. Przykro patrzeć na swoją skórę, która nie jest już taka jedwabista i jędrna, na tłuszczyk pojawiający się tu i ówdzie... W pewnym momencie trzeba po prostu zmienić swoje życie, dostosować je do warunków jakie dyktuje ciało. Przestajesz palić, kupujesz Onozis by odżywić skórę, zaopatrzasz się w ujędrniający krem - przedłużasz w ten sposób młodość cery. Zapisujesz się na fitness, bardziej dbasz o odżywianie - zyskujesz kształtną figurę na dłużej.

A gdzie godność?

To, o czym mówiła Kamila, brzmi jak godne starania o zachowanie dobrej formy, kondycji, zdrowia i urody. Jak dojrzewanie z godnością i dbanie o własną atrakcyjność. Nie kolejne operacje plastyczne, "nadmuchiwanie" ust, naciąganie skóry, odsysanie tłuszczu, ani nie robienie z siebie na siły nastolatki, co jest równie poważnym problemem.

Ile razy tłumiliście śmiech na widok matrony po pięćdziesiątce ubranej obciśle tudzież krótko, demonstrującej obfite i opięte kształty lub daliście się nabrać na doskonałą figurę idącej przed Wami dziewczyny, która okazywała się zasuszoną i pomarszczoną "dzidzią piernik"? Jak widać, z walką o zachowanie młodości łatwo jest przedobrzyć i przekombinować. Zatracić rozsądek, rzucić się na nowinki chirurgii plastycznej, na siłę się odmładzać, stając się kolejnym kuriozum - ofiarą kultu młodości.

Najpopularniejszy serwis plotkarski w Polsce, osławiony Pudelek, bez litości rozprawia się z każdą zmarszczką czy defektem polskich gwiazd. Młodziutkiej Weronice Rosati wytyka "kurze łapki", za które odpowiedzialna jest mimika, Joannę Brodzik wysyła do domu starców obwołując Żmudę-Trzebiatowską jej młodszą (lepszą) wersją i następczynią. Redaktorzy krytykują jednak zarówno oznaki starzenia, jak i próby zachowania młodości, jak nadużywanie osiągnięć chirurgii plastycznej. Kayah, Justyna Steczkowska, Ewa Minge (okrzyknięta pierwszą polską kosmitką)... wszystkie one są krytykowane jako desperatki ze skórą naciągniętą na uszy, niezdolne do przejawienia ludzkich emocji, sztuczne manekiny. Tak źle, i tak niedobrze...

Czy istnieje jakiś złoty środek? Może wystarczy sobie uświadomić, że wszystkie gwiazdy i gwiazdeczki są takimi samymi ludźmi, jak i my. Przestudiować jakiś blog ze zdjęciami celebrytek bez makijażu dla poprawy samopoczucia... I zrobić coś dla siebie i swojego zdrowia - nie łudząc się, że cofniemy czas?

Przeczytano razy: 86419
Oceń tekst:
Twój głos został dodany
 

Ostatnio dodane

Niewygodne związki Komorowskiego w sprawie SumlińskiegoNiewygodne związki Komorowskiego w sprawie SumlińskiegoJaki jest wizerunek byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego po uniewinnieniu Romualda Szeremietiewa już pisałem. Warto jednak ten obraz uzupełnić o jeszcze jeden fragment. Sprawączytaj więcej

Dodatki


Wasze komentarze (297)

Dodaj komentarz

~healer -

To nie sztuka dobrze wyglądać jak się ma 20 lat, sztuka jak się ma 40-50 i więcej. Moją uwagę w knajpie, na plaży, na ulicy nie przyciąga łądna młódka - jest ich tysiące - tylko zadbana, pewna siebie, elegancka, promieniująca sexem czterdziestka. Ale - i tu się zgadzam z autorka - nie robiąca z siebie na siłę dwudziestki a la "barbiątko". No i taka kobieta przynajmniej coś wie o sexie....Mojej +40-letniej przyjaciółki nie zamieniłbym na żadną młódkę...

~fella -

tez 40 latki wydawaly mi sie starymi ludzmi..to przechodzi,wierzcie mi.

~Klara -

To nie są kulturowe wzorce naszej cywilizacji - tylko polskiej mentalności. Np w Niemczech na ekranach tv widzi się więcej pań w średnim i starszym wieku, niż naprawdę młodych i tam nikt nie zwraca na to aż takiej uwagi. W Polsce reporterzy i reporterki z braku wiedzy w kwestii innych ciekawych tematow, piorą ludziom mózgi wtykając tematy zmarszczek, figur kobiecych i innych tego typu pierdół. Widocznie wywodza się z rodzin, gdzie nie było o czym porozmawiać - to się obrabiało d.. znajomych i koleżanek i to zostało im we krwi - tak jak autorce tego artykułu. Bo dla inteligentnego człowieka tak naprawdę to nie jest ważne jak kto wygląda po wierzchu - ważne jest co sobą reprezentuje, co umie, jaką ma wiedzę i jaki ma talent. zastanawiające - skąd u autorki taka mentalność? czy to coś złego mieć zgrabną figurę i modny strój pomimo zmarszczek na twarzy??? Może autorka odpowie w takim razie: - jak wg autorki powinna się ubierać 50 lub 40 - latka która ma zmarszczki ???

~TW -

Dziewczyna którą codziennie podziwiam ma 40 lat , a gdybyście ja zobaczyli to niejedna 20- latka mogła by jej pozazdrościć:) Nie mówię tu nawet o figurze, ale o osobie i charakterze tej dziewczyny- MARZENIE MOJE :)

~29 latek -

...wygladu :) Nie jeden malolat wybierze doswiadczona i zadbana 40-tke a nie glupia malolate ktora nie wie co chce... Piekne kobiety - tak trzymac :))

~Adol -

Młode powinny lepiej dbać o siebie ,starsze zawsze są ponętniejsze i nie chodzi o to że robią się młodymi na siłę.Poprostu czują się kobietami i chwała im za to że dbają o to by być pieknymi i ponętnymi,większość młodych to poprostu jeszcze niedoświadczone cielątka które myślą że jak rozłoży nogi że to wszystko ,otóż nie. Mnie się wydaje że to świadczy o dojżałości kobiety do kobiecości a nie wyścig za młodym wyglądem,kto dba o siebie to i młodo wygląda cóż w tym takiego dziwnego?

~f. -

gwiazdy i gwiazdeczki najczęściej przed wypuszczeniem zdjęcia "w świat" są tak obrobione w photoshopie, że nie mają już nic wspólnego z rzeczywistością czy to przed operacjami, czy po. jeśli zaś chodzi o "dzidzię piernik" o idealnej figurze - czemuż to posiadając ją ma chodzić w worze pokutnym? niech każdy podkreśla to, co w nim najładniejsze! zgadzam się natomiast z tym, że ludzi, którzy przekroczyli trzydziestkę uważa się za stojących nad grobem matuzalemów. na szczęście spora ich część ma głęboko w [...] co myśli o nich reszta świata, bo już do tego dojrzeli. robią swoje i wcale nie myślą, że szczeniactwo to jedyna dopuszczalna forma bytu.

~Maja -

Wszyscy dają mi 39.Nigdy nie robilam operacji plastycznej.To jest sztuka!!!

~wit -

i po co ten cały artykuł??? każdy robi i będzie robił co chce ze swoim wyglądem, ze swoją młodością, ze swoim starzeniem się...bo ma do tego prawo. nauczmy się bardziej szanować i tolerować innych i schowajmy głęboko swój nadmierny krytycyzm. chociaż czasem wątpię, czy to jest w ogóle realne - ludzie są coraz bardziej "straszni" w stosunku do innych. mentalność nie tak łatwo zmienić!

~SQ -

mam 24 lata , nie chce mi sie dbać o siebie , nie wiem co jest grane .Majtki zmieniam raz na tydzien bo na niczym mi nie zależy .Czy wy też tak macie ?