Przejdź do głównej części strony

INTERIA360

Nawigacja

Mariolka, Gabrycha i inni krejzole

Autor: Christiano Carmelli (zredagowany przez: Agata Szałkiewicz, anku_mielczarek)

Słowa kluczowe: kabaret, satyra, śmiech, rozrywka

Historia kabaretu w Polsce jest pewnie starsza ode mnie o dekady. Nie pamiętam jej, bo i, z racji młodego wieku, pamiętać nie mogę. Z archiwalnych nagrań słyszę piosenki i skecze Kabaretu Starszych Panów.
fot. BARTEK ZBOROWSKI/ agencja SE/eastnews

fot. BARTEK ZBOROWSKI/ agencja SE/eastnews

Wiem, że istniał Dudek, gdzie pod jego szyldem występowali m.in. Wiesław Gołas, Irena Kwiatkowska, Wiesław Michnikowski, Magdalena Zawadzka i Jan Kobuszewski. Wiem także, że złotymi zgłoskami zapisał się w kabaretowej historii Jan Pietrzak i jego artystyczne dzieci: Hybrydy i Pod Egidą. Trzech tenorów polskiej sceny kabaretowej: Szelc, Niedzielski, Skoczylas czyli Kabaret Elita, występuje do dziś.

Kiedyś

W pamięci widzów zasłużone miejsce zajmuje także Kabaret Tey, z dwoma naczelnymi komikami: Zenonem Laskowikiem (Czy wszystko jest?-Yes) i Bohdanem Smoleniem (A tam cicho bydź! - błąd celowy, zgodność z oryginalnym tytułem-przyp. CC). Autorzy wielu programów telewizyjnych (z najbardziej popularnym S tyłu sklepu - błąd celowy jak wyżej-przyp. CC) i skeczów. Z kabaretem współpracowali także m.in. Janusz Rewiński i Rudi Schubert. Po rozpadzie Teya, Laskowik został listonoszem i poświęcił się tej pracy. Smoleń kontynuował karierę jako satyryk, straconą popularność odzyskał jako wykonawca muzyki disco polo, a także aktor w serialu komediowym Świat według Kiepskich. Ostatnio Laskowik powrócił do działalności artystycznej i rozśmiesza nas jako konferansjer na różnego rodzaju galach.

Na początku lat 90-tych narodził się Kabaret OTTO. Ich piosenki: Zasmażka, Rap Tadeusz (świetnie odtworzony początek „Inwokacji" z „Pana Tadeusza" A.Mickiewicza-przyp. CC), Sprytna i wybitna, To już lato, Wakacje, Ciułała i wiele innych, łatwo wpadają w ucho, pieszcząc je mieszanką nie tylko wyrafinowanego dowcipu, ale także dobrze zbalansowaną dozą liryzmu. Od 2001 roku kabaret występuje w trzyosobowym składzie, gdyż jego szeregi opuścił Ryszard Makowski (i jego niezapomniane słowa: i na to zasmażka).

W 1997 roku członkowie OTTO założyli formację 7777 i nagrali pierwszy singiel pt. Jak ja kocham cię. Utwór stał się wielkim hitem, bo rockowo-balladowe i zarazem humorystyczne brzmienie zyskało aprobatę u słuchaczy. Od 2001 roku, po odejściu Makowskiego, zespół nosi nazwę 777 i z udziałem Dariusza Piskorza (perkusja) i Piotra Siennickiego (gitara i wokal), kontynuuje działalność w pięcioosobowym składzie. Kabaret OTTO nie zapomina jednak o swojej podstawowej funkcji wykrywania różnych politycznych absurdów. Dzięki czemu możemy posłuchać melodyjnej (a jakże!) Historii IV Kaczpospolitej i Kronik Tusklandii. Nieodłączną częścią występów kabaretu jest (był?) ich niepowtarzalny Koncert życzeń, ostatnio nieco zaniedbany na rzecz Historii i Kronik.

W połowie lat 90-tych, OTTO zaczął wypierać inny uzdolniony satyryk, Marcin Daniec.

Jako mały Marcinek, więzień czy żabka, rozśmieszał widzów do łez. Największą popularność zdobył jego skecz o Andrew Gołocie, gdzie z niezapomnianym Kogutem, czekał na walkę Andrew z Lennoxem Lewisem, transmitowaną w poznańskim Night Clubie. I gdzie koniec końców, Marcin, po powrocie z toalety, dowiedział się od płaczącego Koguta, że asfalt (Lewis) go (czyli Gołotę) oszukał, bo Andrew myślał, że on najpierw będzie z nim rozmawiał, a on zaczął go od razu bić.

Od kilkunastu lat realizuje w telewizyjnej Dwójce swój autorski i cykliczny (raz w roku) program Marzenia Marcina Dańca, gdzie jego gośćmi byli m.in. Dorota Stalińska, Stan Borys i Lora Szafran. Daniec współpracował również z telewizją HBO, gdzie prowadził programy Gadaniec i Marcin Daniec Tłok Szoł. Gościł w tym czasie takie osobistości polskiego show-biznesu, jak: Bogusław Linda, Grażyna Torbicka czy Krzysztof Daukszewicz.

Współpracę z HBO rozpoczął od występów w programie satyrycznym Na Stojaka!, duetu Janusz Zaorski/Maciej Damięcki. Daniec to człowiek o wielu twarzach i wielu głosach, prawdziwy kameleon polskiej sceny kabaretowej, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania.

Dzisiaj

Dzisiejsze kabaretowe skecze byłyby jednak nie do końca prawdziwe bez odpowiedniej oprawy. A tą zapewniają znakomici konferansjerzy: Piotr Bałtroczyk i Artur Andrus. Zresztą obaj występują w programie u Bałtroczyka, grając w serialu Spadkobiercy. Skrzyżowanie oper mydlanych, takich jak Dynastia i Santa Barbara, plus wiele gwiazd obecnej, rodzimej sceny kabaretowej (członkowie formacji Ani Mru Mru, Moralnego Niepokoju, Ciach, Hrabi i innych) oraz „szyty" na żywo tekst, według jedynie oględnego scenariusza, to ewenement w zabawianiu widza.

Od pewnego czasu skecze nie są kojarzone tylko z Dańcem, OTTO czy Pietrzakiem. Fani komicznych zdarzeń i sytuacji bez problemu rozpoznają Kabaret Moralnego Niepokoju (z niebiańskim głosem i charakterystycznym śmiechem Katarzyny Pakosińskiej!), pieszczochów z grupy Łowcy.B, nie-braci Wójcików z Ani Mru Mru (Nasz klient, nasz pan czy Hipermarket), Adamów i Bu Bę z Formacji Chatelet (Nie Buba, tylko Bu Ba), czy reklamujących telefony pewnej sieci członków grupy Mumio (Kopytko). Coraz większą widownię zdobywają Dno, Neo-nówka i śląska formacja Rak. Od kilku lat swoje miejsce wśród grona komików ma także Grzegorz Halama. Maciej Stuhr, syn znanego aktora Jerzego, świetnie natomiast parodiuje słynnego polskiego dziennikarza jako Mariusz Mix Kolanko.

Nową jakość do rozśmieszania społeczeństwa wprowadził kabaret Paranienormalni. Mariolka-krejzolka, świetna „kopia" Dody (Ja pitolę!), od razu zaskarbiła sobie sympatię widzów. Jej telefoniczne rozmowy z koleżanką, Gabrychą, która bezustannie się brechta, zyskały sławę nie tylko w telewizyjnych występach, ale również w Internecie. A całość pokazu zawsze okraszona jest muzyką Danzela - Don't you know pump it up.

Swoją cegiełkę do nurtu satyrycznego dorzucił również dziennikarz i prezenter Szymon Majewski. Jako Ędward Ącki, lider z prawdziwego zdarzenia partii ĘĄ, próbuje dostać się na polityczne salony. W swoim show Rozmowy w tłoku, usiłuje zaś okiełznać „gwiazdy" polityki, sportu i show-biznesu. Rolę owych „gwiazd" grają najczęściej Katarzyna Kwiatkowska, Jolanta Wilk, Aldona Jankowska, Michał Zieliński i Wojciech Kalarus. Słynne na całą Polskę są już zawołania: Posłanko Hojarsko jo jestem, Wróć kategoryczne wróć czy Ja pierdzielę w wykonaniu Dody-Kwiatkowskiej. Majewski wciąż tryska pomysłami, więc możemy być pewni, że po mini-seriach takich jak: Teleboscy, Magda M.- 20 lat później i Natasza klasa, znów zaskoczy nas absurdalną i śmieszną parodią z życia wziętą.

Kilka lat temu pojawiła się moda na seriale kabaretowe. Powstali Badziewiakowie, a po nich Trzy po trzy i Rodzina Trendych. Na razie ta forma przekazu żartów i śmiesznych sytuacji nie przyjęła się na dobre, ale być może w ciągu kilku najbliższych lat to się zmieni.

Miło, że w naszym codziennym, szarym życiu są ludzie, którzy próbują je śmiechem ubarwić. Podziwiamy ich ze szklanego ekranu w telewizji oraz z występów w teatrach, lokalach, filmach czy w plenerze. W Internecie, kabarety także tworzą historię, można znaleźć tak nowe, jak i całkiem archiwalne nagrania różnych formacji.

Ponoć śmiech to zdrowie, o czym najlepiej wie Mariolka, wołając do komórki:

- Gabrycha, a gdzie ty teraz jesteś? W dużym pokoju? To weź mi otwórz drzwi od balkonu, bo już mi tu trochę zimno.

Z Łorsoł w stanie Pol and Nie-Waż-Kości relacjonowali Chryst, Ano, Car i Melli.

 

 

Przeczytano razy: 14432
Oceń tekst:
Twój głos został dodany
 

Ostatnio dodane

Lot do ColoradoLot do ColoradoNie należy szukać wczorajszego dnia, a naprzód tylko podążaćczytaj więcej

Dodatki


Wasze komentarze (19)

Dodaj komentarz

~fan -

polecam kawalki bardzo starego ale genialnego kabaretu LOŻA 44

~pati 1303 -

siema gabrycha podobal mi sie kabareton 2008 bo ty tam graas kocham kabaret ani mru mru

~ToJa -

Polecam (chociaż nie wyobrażam sobie jak można tego nie znać) Skecz ,,Sęk'' oraz inne kabaretu Dudek

~Zdziwiony -

Czy mi sie przewidziało czy go tutaj nie wymieniono...

~Joanna -

:)

~iwan -

Skacze wraz ze Sadem Kaczych łbów w Korycie a w Polsce paliwo Drożeje gdyż kamiński pracownik prezia 1 lata samolotem Rządowym do Gruzji Okrężną droga !

~gosc_06 -

Jeśli mamy mówić o kabarecie Elita i nieodłącznie kojarzonym z nim Studiem 202, to trzeba w pierwszej kolejności wymienić nazwiska Andrzeja Waligórskiego i Jana Kaczmarka.

~vulperus -

ten tekst? jaki cel miał autor tego zbioru liter średnio przeciętnie uporządkowanego o zdecydowanie zbyt dużej wadze a znikomym znaczeniu.

~Gazda -

Czym byłby świat bez kabaretu? Ja sobie nie potrafię tego wyobrazić, bo to czasami jedyna rzecz, która wywołuje uśmiech na twarzach ludzi w dzisiejszych smutnych czasach..Szczególnie piosenki Grzesia Halamy (np. Zakasłany robot, Szanty, czy Pukam do raju bram) i absurdalne skecze Mumio (np. Dobre zwyczaje, Zawołania psów itp. ) należą do moich ulubionych. Również Mariolka jest spoko. Pozdro krejzolu:)))

~Szatynkaa20 -

Świetny tekścik. Znajomość kabaretów i ich skeczy zaskakuje:) Fajnie bo też jestem ich fanką :) Pozdrawiam:)