Przejdź do głównej części strony

INTERIA360

Nawigacja

W dniu 1.03.2016 serwis Interia360 zostanie zamknięty. Czytaj więcej >>

20 lat twórczości Macieja Boryny

Autor: Krzysztof Wachowiak (zredagowany przez: kambuzela, Christiano Carmelli)

Słowa kluczowe: Maciej Boryna, szprotawa, muzeum, TBD, MZSz

To nie postać Reymontowskich Chłopów, lecz prawdziwy człowiek, człowiek o wielu zamiłowaniach i pasjach. Jedną z nich jest zgłębianie historii regionu.
Maciej Boryna

Maciej Boryna / fot. z kolekcji Krzysztofa Wachowiaka

Dokładnie w maju 2000 roku ukazała się jego pierwsza publikacja pt. „Sensacje Ziemi Szprotawskiej”, a wydano ją z okazji milenijnych obchodów historycznego spotkania Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Iławie. Z artykułami prasowymi i wydanymi własnym sumptem skryptami jest to już 20 lat aktywności twórczej. Dotychczas autor posiada na swym koncie kilkanaście pozycji wydawniczych oraz setki artykułów prasowych.

Maciej Boryna urodził się w 1974 roku w Szprotawie, starym dolnośląskim miasteczku nad Bobrem, w którym do końca II wojny światowej mieszkali Niemcy. To pewnie wszechobecne w mieście na każdym kroku pamiątki historii wpłynęły na takie, a nie inne jego zainteresowania.

W roku przemian (1989) założył pierwszą w mieście organizację społeczną – Klub Archeologiczny, który w 2002 roku zamienił się w prężnie działające Towarzystwo Bory Dolnośląskie. Rok później udało mu się sfinalizować ideę restytucji Muzeum Ziemi Szprotawskiej, oczywiście nie samemu, co zaznacza skromnie w rozmowie. Regionalista poświęcił 10 lat badaniom słynnych Wałów Śląskich, będących najdłuższym zabytkiem archeologicznym w Polsce, jednakże o nieustalonej genezie. W 2009 roku w całym kraju było głośno o Grodzie Chrobrego, na który po raz pierwszy w powojennej historii regionu zwrócił uwagę Maciej Boryna. Z jego udziałem przeprowadzono wtedy wykopaliska archeologiczne pod patronatem PAN.

Za swą działalność został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką za opiekę nad zabytkami. Od lat pełni funkcje społecznego opiekuna zabytków, a także przyrody. Zdobył również pierwszą nagrodę w konkursie na lubuską encyklopedię regionalną – Regiopedię.

W trakcie rozmowy z autorem zdawało mi się, iż trafnie przyporządkowałem sobie jego profil psychologiczny – ułożony historyk, muzealnik o belfrowskim zacięciu. Ale niejedno mnie zaskoczyło w jego życiorysie, a najbardziej to, że jest instruktorem i mistrzem sportu walki ju-jitsu. Natomiast w sezonie letnim aktywnie uprawia windsurfing. Lubi biegi przełajowe. To całkowicie zburzyło mój stereotyp. Maciej Boryna jako samouk włada biegle w mowie i piśmie językiem niemieckim, tłumaczy przy tym starodruki, bo bez tego - jak sam opowiada - nie ruszysz się z miejsca badając dzieje Dolnego Śląska. Dotychczas nie zrobił użytku ze swojego wykształcenia, a ukończył z wyróżnieniem rachunkowość w Towarzystwie Edukacji Bankowej. Zawodowo najczęściej udzielał się jako „marketingowiec”, specjalista od promocji, tłumacz, a także jako nauczyciel języka niemieckiego. Czyli coś z typu człowieka renesansu.

Z okazji jubileuszu życzę mu pomyślności, nieustającej weny i nowych odkryć.  

Na podstawie rozmowy z Maciejem Boryną

Krzysztof Wachowiak

 

Wykaz ważniejszych prac Macieja Boryny:

 

 1. Sensacje Ziemi Szprotawskiej
 2. Tajemnice Szprotawy i okolic
 3. magazyn popularno-naukowy „Szprotawa i okolice & Bory Dolnośląskie”
 4. Boski Flins na Dolnym Śląsku, Łużycach i w Saksonii
 5. Klaus Haensch. Pomiędzy Szprotawą a Europą.
 6. Tajemnice militarne Szprotawy na Dolnym Śląsku
 7. Program rozwoju turystyki w gminie Szprotawa
 8. Program rozwoju turystyki w gminie Małomice
 9. Małomice na rubieży Borów Dolnośląskich
 10. Rys historyczny gminy Wymiarki
 11. Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Park Słowiański” (dokumentacja projektowa)
 12. Encyklopedia Ziemi Szprotawskiej i Żagańskiej”
 13. Powiat Żagański. Książęca Kraina. (współautor)
 14. Szprotawa i okolice. Na tropach historii i przyrody. (razem z prof. Hieronimem Szczegółą)
 15. Wały Śląskie. Tajemnice dawnych granic. (niepublik.)
 16. Gazeta Bory Dolnośląskie (red. nacz.) 

 

Przeczytano razy: 1517
Oceń tekst:
Twój głos został dodany
 

Ostatnio dodane

Przybij płetwę ze złotą rybką zombie!Przybij płetwę ze złotą rybką zombie!Uwaga! Wysokie prawdopodobieństwo pęknięcia ze śmiechu!czytaj więcej

Dodatki


Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz

~Szprotawianin -

Należy także dodać, że pan Maciej pracował na recepcji w hotelu, a obecnie jest na etacie w CKiW OHP w Wiechlicach i to pewnie też w związku z jego zacięciem archeologicznym (bo przeciez nie podejrzewamy pana Kozińskiego - szefa M. Boryny - o nepotyzm).

~Ala -

A ja dobrze pamiętam te lekcje języka niemieckiego i lekcje ju-jitsu:) w szkole podstawowej, ponad 10 lat temu...milo dziś odkryć z kim mieliśmy do czynienia, pozdrawiam.

~Iskra -

Gratuluję i pozdrawiam Maćka:-)

~Janek F. -

No to gratulacje Maćku!