Przejdź do głównej części strony

INTERIA360

Nawigacja

20 lat twórczości Macieja Boryny

Autor: Krzysztof Wachowiak (zredagowany przez: kambuzela, Christiano Carmelli)

Słowa kluczowe: Maciej Boryna, szprotawa, muzeum, TBD, MZSz

To nie postać Reymontowskich Chłopów, lecz prawdziwy człowiek, człowiek o wielu zamiłowaniach i pasjach. Jedną z nich jest zgłębianie historii regionu.
Maciej Boryna

Maciej Boryna / fot. z kolekcji Krzysztofa Wachowiaka

Dokładnie w maju 2000 roku ukazała się jego pierwsza publikacja pt. „Sensacje Ziemi Szprotawskiej”, a wydano ją z okazji milenijnych obchodów historycznego spotkania Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Iławie. Z artykułami prasowymi i wydanymi własnym sumptem skryptami jest to już 20 lat aktywności twórczej. Dotychczas autor posiada na swym koncie kilkanaście pozycji wydawniczych oraz setki artykułów prasowych.

Maciej Boryna urodził się w 1974 roku w Szprotawie, starym dolnośląskim miasteczku nad Bobrem, w którym do końca II wojny światowej mieszkali Niemcy. To pewnie wszechobecne w mieście na każdym kroku pamiątki historii wpłynęły na takie, a nie inne jego zainteresowania.

W roku przemian (1989) założył pierwszą w mieście organizację społeczną – Klub Archeologiczny, który w 2002 roku zamienił się w prężnie działające Towarzystwo Bory Dolnośląskie. Rok później udało mu się sfinalizować ideę restytucji Muzeum Ziemi Szprotawskiej, oczywiście nie samemu, co zaznacza skromnie w rozmowie. Regionalista poświęcił 10 lat badaniom słynnych Wałów Śląskich, będących najdłuższym zabytkiem archeologicznym w Polsce, jednakże o nieustalonej genezie. W 2009 roku w całym kraju było głośno o Grodzie Chrobrego, na który po raz pierwszy w powojennej historii regionu zwrócił uwagę Maciej Boryna. Z jego udziałem przeprowadzono wtedy wykopaliska archeologiczne pod patronatem PAN.

Za swą działalność został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką za opiekę nad zabytkami. Od lat pełni funkcje społecznego opiekuna zabytków, a także przyrody. Zdobył również pierwszą nagrodę w konkursie na lubuską encyklopedię regionalną – Regiopedię.

W trakcie rozmowy z autorem zdawało mi się, iż trafnie przyporządkowałem sobie jego profil psychologiczny – ułożony historyk, muzealnik o belfrowskim zacięciu. Ale niejedno mnie zaskoczyło w jego życiorysie, a najbardziej to, że jest instruktorem i mistrzem sportu walki ju-jitsu. Natomiast w sezonie letnim aktywnie uprawia windsurfing. Lubi biegi przełajowe. To całkowicie zburzyło mój stereotyp. Maciej Boryna jako samouk włada biegle w mowie i piśmie językiem niemieckim, tłumaczy przy tym starodruki, bo bez tego - jak sam opowiada - nie ruszysz się z miejsca badając dzieje Dolnego Śląska. Dotychczas nie zrobił użytku ze swojego wykształcenia, a ukończył z wyróżnieniem rachunkowość w Towarzystwie Edukacji Bankowej. Zawodowo najczęściej udzielał się jako „marketingowiec”, specjalista od promocji, tłumacz, a także jako nauczyciel języka niemieckiego. Czyli coś z typu człowieka renesansu.

Z okazji jubileuszu życzę mu pomyślności, nieustającej weny i nowych odkryć.  

Na podstawie rozmowy z Maciejem Boryną

Krzysztof Wachowiak

 

Wykaz ważniejszych prac Macieja Boryny:

 

 1. Sensacje Ziemi Szprotawskiej
 2. Tajemnice Szprotawy i okolic
 3. magazyn popularno-naukowy „Szprotawa i okolice & Bory Dolnośląskie”
 4. Boski Flins na Dolnym Śląsku, Łużycach i w Saksonii
 5. Klaus Haensch. Pomiędzy Szprotawą a Europą.
 6. Tajemnice militarne Szprotawy na Dolnym Śląsku
 7. Program rozwoju turystyki w gminie Szprotawa
 8. Program rozwoju turystyki w gminie Małomice
 9. Małomice na rubieży Borów Dolnośląskich
 10. Rys historyczny gminy Wymiarki
 11. Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Park Słowiański” (dokumentacja projektowa)
 12. Encyklopedia Ziemi Szprotawskiej i Żagańskiej”
 13. Powiat Żagański. Książęca Kraina. (współautor)
 14. Szprotawa i okolice. Na tropach historii i przyrody. (razem z prof. Hieronimem Szczegółą)
 15. Wały Śląskie. Tajemnice dawnych granic. (niepublik.)
 16. Gazeta Bory Dolnośląskie (red. nacz.) 

 

Przeczytano razy: 1501
Oceń tekst:
Twój głos został dodany
 

Ostatnio dodane

#GlitterBeard szturmem zdobywa internet#GlitterBeard szturmem zdobywa internetCzego to ludzie nie wymyślą, żeby nawet przez krótką chwilę być na językach całej sieci. Najczęściej nie trwa to zbyt długo. Szaleństwo, jakie by ono nie było, ma wielu poplecznikówczytaj więcej

Dodatki


Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz

~Szprotawianin -

Należy także dodać, że pan Maciej pracował na recepcji w hotelu, a obecnie jest na etacie w CKiW OHP w Wiechlicach i to pewnie też w związku z jego zacięciem archeologicznym (bo przeciez nie podejrzewamy pana Kozińskiego - szefa M. Boryny - o nepotyzm).

~Ala -

A ja dobrze pamiętam te lekcje języka niemieckiego i lekcje ju-jitsu:) w szkole podstawowej, ponad 10 lat temu...milo dziś odkryć z kim mieliśmy do czynienia, pozdrawiam.

~Iskra -

Gratuluję i pozdrawiam Maćka:-)

~Janek F. -

No to gratulacje Maćku!